Duyurular
İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİMİZE KIRTASİYE YARDIMI.. Derneğimiz Ladikli ihtiyaç sahibi öğr..
ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE..!Transkriplerini derneğimize ulaştırmayan öğre..
Burs Başvuru Formuburs başvuru formu için döküman i..
Burs Başvuru Formuburs başvuru sormu için döküman i..
İLANLADİK AHMET HÜDAİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ A..
DERNEĞİMİZDEN İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE GIDA YARDIMI..Derneğimiz İhtiyaç sahibi ailelere yaklaşık..
Torunu Ahmet Hüdai(k.s.) Hz.'ni anlattı..Ahmet Hüdai(k.s.) Hz.'ni torunu anlattı. Lad..
ÖĞRENCİLERİMİZE DUYURU !Derneğimizden burs almakta olan öğrencilerimi..
DERNEĞİMİZDEN ÖĞRENCİLERİMİZE KIRTASİYE YARDIMI..Derneğimiz ilk ve orta öğretimde eğitim g&oum..
DERNEĞİMİZDEN ÖĞRENCİLERİMİZE KIRTASİYE YARDIMI..Derneğimiz ilk ve orta öğretimde eğitim g&oum..
HAYIRSEVERLERİN DİKKATİNE..!  LADİK Lİ AHMET HÜDAİ ANADOLU İMAM HATİ..
KİTABIMIZ ÇIKTI..!LADİK Lİ AHMET HÜDAİ HZ. LERİNİN HAYATINI ANL..
LADİK Lİ AHMET HÜDAİ HAZRETLERİ ANMA PROGRAMILADİK Lİ AHMET HÜDAİ HAZRETLERİ ANMA PROGRAMI..

Coğrafyası

Kasabanın doğu ve batısında küçük dağlar Bulunmaktadır. Bunlar l. jeolojik zamanda mey­dana gelmiştir. Dağlarda oyulmuş mağaralar, buralarda daha önceden yaşam olduğunun kanıtıdır. Güneyi sıra dağlarla çevrilidir. Bu dağlar III. jeolojik dönemde oluşmuş dağlardır. Kasabanın kuzeyi ovadır. Burada bulunan vadi güneyden kuzeye doğru olan eğim nede­niyle zamanla dolmuştur. Düzlüğün ortasında bulunan tepe Romalılar tarafından yığma olarak yapılmış ayrıca tepede Selçuklular döneminde inşaa edilen bir adet camii bulunmaktadır. Çevrenin araştırılması sonucu bu medeniyetten daha eski ve MÖ 900 yıllarında kasabanın güneybatısında Hitit medeniyetine rastlanır. Bunlar; yazılı eserler, aslan heykel­leri kabartma eserleridir. Bu eserler kasabanın her yerinde dağınık halde bulunmaktadır. Eski evlerin taş duvarlarında bu eserlere mutlaka rastlanır. 1985 yılında Yayla Cami yanında kanal açımı sırasında bir aslan heykeli çıkmıştır. 1983 yılında yapılan hafriyat çalışmaları sırasında birçok mezarlar çıktığı görülmüştür.

Kasaba, Toros dağlarının devamı sayılan Ladik dağının eteklerinde kurulmuştur. Kasabanın çevresinde küçük pınarlara ve derelere rastlanır. Dağlık bölümünde koruluklar vardır. Bu korulukların korunması Ladik Koruma Başkanlığına ve Orman Muhafaza Memurları tarafından yapılmaktadır.

Kasabada görülen iklim tipik karasal iklimdir. İlçe merkezine sadece 7 km civarında uzak olmasına karşın hava durumuda zaman zaman farklılıklar görülür. Kuzey rüzgarına açık ve ilçeye göre bir miktar daha yükseltisi fazla olduğundan, kışları ilçe merkezine göre daha sert ve daha yağışlı geçer. 1987-1988 yılları döne­minde kasabanın su problemi halledilmiştir, 2007-2008 yıllarında ek kuyular açılmıştır. Kasaba yerleşimi Konya asfaltından – Yayla mahallesi ne kadar olan bir 4 km yarıçapında dairesel alana yayılmıştır. Konya’ya uzaklığı 40 km, ilçemiz Sarayönü’ne uzaklığı 7 km’dir.